Początkiem czyszczenia łazienki powinno być odkurzenie ścian oraz sufitu, pod warunkiem, że ich wykończenie na to pozwala. Następnie przystępujemy do dokładnego umycia wanny oraz umywalki za pomocą gąbki namoczonej w specjalistycznym środku czyszczącym do wanien albo zwykłym płynem do naczyń. Uporczywe zażółcenia, wynikające z przecieku z kranu, możemy zneutralizować za pomocą gorącego octu spirytusowego, który rozpuszcza plamy, jednocześnie nie szkodząc emalii. Ciemne obrzeża wokół kranów usuwamy natomiast przy pomocy gorącego octu lub soku z cytryny.
Chcąc przywrócić blask bateriom nad wanną i umywalką, starannie czyścimy je wilgotną ściereczką nasączoną popiołem zebranym z popielniczki. Następnie przejdź do polerowania przy pomocy irchy. W przypadku rdzy, można ją usunąć pocierając szmatką nasączoną amoniakiem. Po dokładnym umyciu wanny oraz umywalki, warto przetrzeć je skórką z cytryny, co nada im blasku i śnieżnej bieli.
Kiedy po remoncie wykonanym przez malarzy okaże się, że syfon w umywalce jest zatkany zaprawą i nie przepuszcza wody, zanim wezwiesz specjalistę, spróbuj rozwiązać problem samodzielnie. Rozpuść 2 łyżki stołowe cukru w 1 szklance gorącej wody, dodaj 1 łyżkę kwasu solnego oraz 1 łyżkę 10%-owej wody utlenionej. Ostrożnie mieszaj płyn i wlej go do otworu spustowego umywalki. Po 10 minutach, za pomocą grubego drutu, spróbuj przebić lub rozkruszyć przeszkodę.
Wannę wykonaną z blachy cynkowej lub ocynkowanej (obecnie rzadko spotykane) powinno się czyścić przy pomocy miękkiej szmatki nasączonej mydłem lub wilgotnej szmatki skropionej amoniakiem. Dwa razy w tygodniu do odpływu wanny i umywalki powinna być wlana wrząca woda, aby oczyścić rury z osadzającego się mydła.
Szafki na przybory toaletowe oraz apteczki lakierowane na biało można czyścić tak samo jak meble malowane farbą olejną – za pomocą szmatki zwilżonej mydłem, a następnie wytrzeć do sucha. Warto pamiętać, żeby nie używać do ich konserwacji ostrych proszków ani zmywaków.
Elementy chromoniklowe, takie jak wieszaki na ręczniki i podstawki pod szklane półeczki, czyści się podobnie jak baterie nad wanną i umywalką. Alternatywnie można użyć mieszanki proszku do szorowania i oleju jadalnego, a potem polerować je irchą. Plamy z rdzy nacieraj tłuszczem wielokrotnie przez 3-4 dni, następnie przetrzyj szmatką nasączoną amoniakiem. Jeśli rdza nie została całkowicie usunięta, powtórz procedurę.
Lustra, które są zapryskane pastą do zębów lub pianką do golenia, należy umyć mieszaniną octu (1 łyżka) z wodą (2 łyżki), korzystając z tamponu wykonanego z gazety. Następnie należy je wytrzeć miękką szmatką. Można także oczyścić je surowym ziemniakiem przekrojonym na pół, a następnie przemyć mieszaniną wody (6 łyżek) i spirytusu denaturowanego (1 łyżka), a potem wypolerować do połysku.
Aby zapobiec parowaniu lustra w łazience podczas kąpieli, należy przetrzeć jego powierzchnię ściereczką lekko namoczoną gliceryną. Ten niewidoczny film zapobiega osadzaniu się pary na lustrze.
Metody mycia i czyszczenia dywaników łazienkowych zależą od materiału, z którego są wykonane. Dywanik drewniany: do wody dodaj trochę chlorku (6g na 1l wody) i szoruj ryżową szczotką. Płucz w wodzie z dodatkiem amoniaku. Dywanik z gąbki: prać go w ciepłej wodzie z mydłem, wygniatając, ale nie wykręcając. Do płukania dodaj trochę amoniaku. Dywanik ze sztucznego włókna prać w wodzie mydlanej lub z detergentem. Wypłucz i powieś nad wanną, aby obciekł. Dywanik z korka myć wodą z mydłem; po wysuszeniu wetrzyj olej parafinowy lub wazelinę, aby korek nie stracił elastyczności.
Szczotki do paznokci powinny być umieszczone (włosiem do dołu) w misce z wodą i amoniakiem na 10-15 minut. Następnie spłucz je kilka razy w octowej wodzie, wytrzyj miękkim ręcznikiem i wysusz.
Gąbki, zarówno naturalne, jak i syntetyczne, wymagają podobnej pielęgnacji. Gąbkę można umieścić w małym pojemniku, obficie skropić sokiem z cytryny, a potem dodać skórkę cytrynową pokrojoną na cztery części. Wlać gorącą wodę, tak aby gąbka była dobrze nasiąknięta. Odstawić na 24 godziny, a następnie spłukać kilka razy w ciepłej wodzie. Alternatywnie, jeżeli nie mamy pod ręką cytryny, możemy posypać gąbkę sodą (1 łyżeczka kawy wystarczy na gąbkę o dużej wielkości), zalać ciepłą (nie wrzącą) wodą i po 2 godzinach dokładnie wypłukać.
Muszlę klozetową powinno się codziennie czyścić płynem do sanitariatów oraz ciepłą wodą, używając okrągłej szczotki na długim trzonku. Raz w tygodniu należy wyssać wodę z syfonu za pomocą dużej gąbki, wlać chlorowaną wodę i pozostawić na 2 godziny. Następnie należy spłukać muszlę, wyszorować brudne miejsca proszkiem i ponownie spłukać. W przypadku korzystania z płynu do WC, pamiętaj, aby wlać go do muszli wieczorem i pozostawić na całą noc. Rano wystarczy przepłukać muszlę.
Przy czyszczeniu glazury warto wykorzystać szczoteczkę namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Znaczną pomocą może okazać się oczyszczacz parowy, dzięki któremu efektywnie usuniesz brud z fug i innych trudno dostępnych miejsc (gorąca para ma dodatkowo właściwości bakteriobójcze).
Pamiętaj, że podczas sprzątania łazienki warto regularnie sprawdzać, czy na podłodze (szczególnie pod pralką, szafką lub linoleum) nie gromadzi się woda. Jej obecność może świadczyć o uszkodzeniu pralki, zaworu lub syfonu umywalki, ale też o niedopatrzeniu podczas sprzątania. Wilgoć na podłodze sprzyja szybkiemu rozwojowi pleśni i grzybów oraz jest idealnym środowiskiem dla szkodników, takich jak rybiki łazienkowe.