Historia i ewolucja mydła: Od produktu luksusowego do codziennego artykułu higienicznego - 1 2024

Historia i ewolucja mydła: Od produktu luksusowego do codziennego artykułu higienicznego

Mydło jest jednym z najbardziej uniwersalnych wynalazków ludzkości. Ten powszechny produkt, używany na całym globie, posiada niezmieniony od wieków skład i proces produkcji. To, co ewoluowało, to stosunek społeczeństwa do mydła i jego rola. Z elementu luksusu przemieniło się ono w niezbędny artykuł w każdym gospodarstwie domowym.

Pochodzenie nazwy „mydło” jest związane z celtyckim słowem „sapo”, które bezpośrednio tłumaczy się jako substancja czyszcząca. Pliniusz Starszy, wybitny rzymski badacz i autor, w swoim dziele „Historia Naturalis” sugeruje, że technika produkcji mydła mogła być zapożyczona przez Rzymian od Celtów. Wówczas proces ten polegał na użyciu tłuszczu zwierzęcego i popiołu z wybranego drzewa. Pliniusz wskazywał również, że Galowie używali popiołu buka do rozjaśniania włosów oraz do prania i mycia dłoni.

Lud starożytnych Sumerów, zamieszkujący obszary dzisiejszej Mezopotamii, wykazuje zaawansowane umiejętności w produkcji mydła. Jego produkt końcowy to gęsta, szara substancja utworzona z połączenia roślinnych olejów, ługu i popiołu drzewnego. Mimo to, była ona częściej stosowana w lecznictwie niż jako środek do utrzymania higieny.

Grecy i Rzymianie używali mieszanki oliwy z oliwek i piasku do oczyszczania ciała. Po pokryciu ciała tą mieszaniną i pozostawieniu do wyschnięcia, piasek był usuwany specjalnymi narzędziami, co działało jak peeling dla skóry. Następnie brali kąpiel, podczas której dodawali aromatyczne olejki.

Egipcjanie wprowadzili do swoich rytuałów kąpieli rozwiązanie sody. Fenicki handlowcy stosowali kombinację tłuszczu koziego i popiołów roślinnych. Pojawienie się bogatych Arabów na europejskim rynku doprowadziło do popularności twardego mydła w kostce, które szybko zyskało popularność na całym kontynencie.

Pierwsze fabryki mydła powstawały w zamożnych miastach takich jak Marsylia czy Wenecja. To jednak Hiszpania, ze swoim dostępem do najlepszych naturalnych surowców i najbardziej zaawansowanych technologii tamtych czasów, zapisała się w historii jako pionierzy produkcji mydła.

W Polsce pierwsze próby produkcji mydła obejmowały wykorzystanie ługu, glinki i kwasu z fermentacji kapusty.