Od niepamiętnych czasów do nowoczesnych stylów życia XXI wieku, Palo Santo to nic innego jak rytuał spalania określonego rodzaju drzewa. Uważa się, że ta praktyka ma pozytywny wpływ na domowe środowisko, poprawiając ogólne samopoczucie i zdrowie jego mieszkańców. Ale co tak naprawdę kryje się za tą fascynującą procedurą? Jakie korzyści można z niej czerpać? Czy warto zapoznać się z odpowiednimi technikami używania Palo Santo i jakie efekty możemy z tego wydobyć?
Palo Santo to nazwa określająca specyficzne drzewo – Bursera graveolens. Rośnie ono w suchych lasach ciągnących się od Peru aż do El Salvadoru. Jest członkiem tej samej rodziny co kadzidło i mirra, dzięki czemu posiada intensywny, przyjemny aromat.
Święte drzewo Palo Santo
W języku hiszpańskim Palo Santo oznacza „święte drzewo”. Ta nazwa doskonale oddaje szacunek, jaki okazują mu mieszkańcy Ameryki Południowej. Od tysięcy lat drewno z tego drzewa wykorzystywane jest w obrzędach religijnych, praktykach leczniczych i mistycznych. Gdy Palo Santo jest spalane, uwalnia ono orzeźwiający zapach, przypominający kombinację mięty, cytryny i sosny. Wierzono, że dym z palonego Palo Santo oczyszcza powietrze i odstrasza złe duchy, redukując negatywne wibracje.
Drewno Palo Santo było także używane przez starożytnych szamanów jako środek leczniczy na przeziębienia, grypę, depresję i stres. Aromat drzewa ma właściwości relaksujące, zmniejsza ból i odstrasza niechciane owady takie jak komary, mrówki, muchy i termitы. Obecnie można nabyć gotowe do spalenia kawałki czystego drewna, a także żywicę i olejek eteryczny z Palo Santo – wszystko po to, aby łatwiej korzystać z jego pociągającego i dobroczynnego zapachu.
Na marginesie warto dodać, że drewno Palo Santo stosuje się również do nadawania unikalnego smaku cięższym piwom. Napój ten jest dojrzewany w beczkach z aromatycznego drzewa lub nasączany esencją z trociny.
Palo Santo w świetle badań naukowych
Choć kultury tradycyjne oparły wiarę w magiczną moc Palo Santo na emocjach związanych z jego hipnotyzującym aromatem, praktyka pokazała, że subiektywne odczucia mają solidne podstawy. Wyjątkowy zapach jest wynikiem obecności wielu wartościowych związków eterycznych, które naturalnie pobudzają nasze zmysły. Olejek uzyskiwany poprzez destylację parową trocin z pnia świętego drzewa zawiera według naukowców dużo terpenów, szczególnie limonenu (ok. 58%) i alfa-terpineolu (ok. 11%). Zidentyfikowano w nim ponad 60 różnych aktywnych związków! Limonen działa na nasz mózg poprzez zmysł węchu, stymulując produkcję dopaminy i serotoniny – hormonów kojarzonych z poczuciem satysfakcji, spokoju i szczęścia.