Zapowiedź Ministerstwa Zdrowia: tańsze leki kardiologiczne i onkologiczne dla pacjentów

Ministerstwo Zdrowia zapowiadając ważną inicjatywę na rzecz pacjentów, ogłosiło utworzenie pierwszej listy leków o potwierdzonej skuteczności, które będą miały prawo do przyspieszonego i tańszego procesu refundacji. Na liście znalazło się 14 leków stosowanych w leczeniu chorób serca, a kolejnym krokiem będzie wprowadzenie tańszych leków onkologicznych.

Wśród pierwszych leków, które podlegać będą przyspieszonej ścieżce refundacyjnej, są 14 preparatów kardiologicznych. Te konkretnie wyselekcjonowane substancje zostały wybrane spośród niemal 3 tysięcy propozycji. W ubiegłym roku 2023, aż 3,5 miliona pacjentów zrealizowało recepty na leki zawierające te substancje, a ich całkowita wartość wyniosła imponującą sumę – ponad 1,64 miliarda złotych. Nowa ścieżka refundacyjna ma na celu sprawić, aby te leki były bardziej dostępne zarówno dla pacjentów, jak i firm farmaceutycznych.

Wdrożenie listy leków o udokumentowanej skuteczności jest równoznaczne z przyspieszeniem procesu refundacji. Jak wyjaśnia Marek Kos, wiceminister zdrowia, producenci leków często powstrzymywali się od składania wniosków o refundację leków po utracie ochrony patentowej, ze względu na wysokie koszty i długotrwałe procedury. Teraz jednak, dzięki nowelizacji przepisu (art. 30a ustawy refundacyjnej), firmy mają możliwość składania takich wniosków w prostszy i mniej kosztowny sposób, co przyniesie korzyści zarówno dla nich samych, jak i pacjentów.

Nowa wersja ustawy refundacyjnej (SZNUR) nadaje Ministerstwu Zdrowia nowe narzędzia do szybkiego reagowania na potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Wiceminister Kos zapowiedział, że proces tworzenia następnej listy leków – tym razem onkologicznych – jest już w toku, a ich opublikowanie planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku. Wdrożenie nowych przepisów umożliwi Ministerstwu skuteczniejsze zachęcanie firm do składania wniosków o refundację.

W najbliższej przyszłości, Ministerstwo Zdrowia ma zamiar skoncentrować swoje działania na tańszych lekach onkologicznych, które mają trafić na kolejną listę o potwierdzonej skuteczności. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie dostępności kluczowych terapii dla pacjentów i dalsze obniżanie kosztów leczenia. Ministerstwo podkreśla, że te działania są częścią szerszego planu reformy systemu refundacji leków w Polsce.