Twoje napięcie emocjonalne nie pozostaje niezauważone przez twojego psa. Wbrew wszelkim pozorom, psi przyjaciele mają zdumiewającą zdolność do wpasowywania się w nasze uczucia. Tym razem potwierdzili tę zdolność podczas naukowych badań z wykorzystaniem zmysłu węchu.
Zespół badaczy z Queen’s University w Belfaście przeprowadził pionierskie badanie, które wykazało, że psy są w stanie pachnieć stres, który wydzielamy za pomocą naszego oddechu i potu. W trakcie eksperymentu czterech psów miało za zadanie wykryć próbki potu i oddechu, pobrane od ochotników przed i po rozwiązaniu skomplikowanych zadań matematycznych. Wyniki były zaskakujące – psy ze stuprocentową pewnością rozpoznały, czy dana próbka pochodziła od osoby przed czy po rozwiązaniu trudnego zadania matematycznego.
Te odkrycia są pierwszymi dowodami na to, że psy są zdolne do wyczuwania stresu z naszego oddechu i potu. Ta umiejętność może okazać się nieoceniona podczas szkolenia psów przewodników i psów terapeutycznych. Badanie to pozwala na lepsze zrozumienie relacji ludzko-psich i daje nam więcej wiedzy na temat tego, jak psy interpretują i reagują na ludzkie stany emocjonalne.
Należy pamiętać, że dla psów światem jest zapach. Ich umiejętność wykrywania zapachów jest już wykorzystywana do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych oraz różnych chorób, takich jak nowotwory, cukrzyca a nawet Covid-19.
Clara Wilson, która kierowała badaniami, podkreśliła: „Mamy wiele dowodów, że psy potrafią wyczuć zapachy od ludzi związane z określonymi chorobami lub schorzeniami. Jednak jest to jedno z pierwszych badań dowodzących, że mogą również wyczuwać zmiany naszego stanu psychicznego”.
Choć nie jesteśmy w stanie z pewnością odpowiedzieć, dlaczego psy rozwijały tak zaawansowane zdolności węchowe, najbardziej prawdopodobna teoria wskazuje na potrzebę identyfikacji potencjalnych zagrożeń, rozpoznawania statusu rozrodczego oraz utrzymywania rodzinnych więzi w stadzie.