Prasowanie - zasady, porady i praktyczne wskazówki - 1 2024

Prasowanie – zasady, porady i praktyczne wskazówki

Prasowanie jest zadaniem, które dla wielu osób jest trudniejsze niż samo pranie. Skomplikowane może być prasowanie dużej bielizny oraz pościeli, dlatego dobrą opcją jest skorzystanie z usług profesjonalnego magla lub magla prasującego na gorąco. Chociaż taka usługa może nie należeć do najtańszych, warto zainwestować w nią, aby cieszyć się perfekcyjnie gładkimi ubraniami i pościelą, a jednocześnie zaoszczędzić kilka godzin na pracochłonne prasowanie. Można też spróbować uprasować mniejsze elementy garderoby samodzielnie, ale warto rozłożyć to zadanie na kilka dni, by uniknąć nadmiernego zmęczenia.

Warto pamiętać, że niektóre elementy garderoby i tekstylia nie wymagają prasowania. Takim przykładem są ręczniki frotte, które bez prasowania lepiej wchłaniają wodę i zachowują swoją naturalną szorstkość. Podobnie dzianiny oraz bielizna trykotowa nie potrzebują prasowania, gdyż mogą stracić na elastyczności.

Proces prasowania będzie o wiele mniej pracochłonny, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy. Do podstawowych elementów niezbędnych do prasowania należą deska do prasowania, specjalne ramię do prasowanie rękawów i trudno dostępnych miejsc, koszyk na bieliznę oraz stołek do odkładania uprasowanych rzeczy. Należy zorganizować miejsce prasowania tak, aby wszystko było w zasięgu ręki. Idealnie, jeśli prasujemy siedząc, dlatego wysokość deski do prasowania powinna być odpowiednio dostosowana. Przy układaniu ubrań do prasowania warto zacząć od tych, które wymagają niższej temperatury, a następnie stopniowo zwiększać temperaturę żelazka (tkaniny syntetyczne, mieszane, bawełna, len).

Przed rozpoczęciem prasowania konieczne jest sprawdzenie oznaczeń na metkach ubrań i ściśle przestrzeganie tych wskazówek. Poniżej przedstawiamy sugerowane temperatury prasowania dla różnych materiałów: stylon, nylon, dederon 60 – 90°C; tkaniny wiskozowe 90 – 120°C; jedwab naturalny i sztuczny 90 – 120°C; wełna 120 – 150°C; bawełna 150 – 180°C; len 180 – 220°C.

Wszystkie wyroby wełniane oraz dzianiny powinny być prasowane od prawej strony, poprzez wilgotną ścierkę, nie przesuwając żelazka, a jedynie przykładając je do tkaniny. Tkaniny mające widoczny kierunek włosa powinny być prasowane „zgodnie z włosem”, a tkaniny skrojone skośnie – zgodnie z kierunkiem nitek osnowy, co można łatwo sprawdzić lekko naciągając materiał (materiał nie rozciąga się wzdłuż osnowy).

Aksamit należy prasować na sucho, delikatnie naciągnąwszy go i po uprzednim naparowaniu nad miską z gorącą wodą czy trzymając go pod parą podczas prasowania. Na desce prasować go nie wolno.

Jeśli prasujemy tkaninę wykonaną z mieszanych włókien, której skład dokładnie nie znamy, warto najpierw przetestować prasowanie na małym fragmencie materiału, najlepiej na wewnętrznym szwie. Tak samo postępujemy, gdy zgubiliśmy metkę z oznaczeniami.

Należy zachować szczególną ostrożność przy prasowaniu ubrań ze sztucznymi zamkami błyskawicznymi; powinniśmy je dokładnie omijać, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Bardzo pomocne przy prasowaniu może okazać się użycie folii aluminiowej. Jeżeli chcemy osiągnąć perfekcyjną gładkość na spodniej stronie tkaniny (na przykład przy prasowaniu fałd lub zakładek po lewej stronie), wystarczy położyć na desce kawałek folii aluminiowej, a na niej prasowaną część ubrania.

Pamiętać należy, że powierzchnia żelazka musi być absolutnie gładka. Jeśli zauważymy, że tak nie jest, możemy przeciągnąć lekko nagrzaną powierzchnię żelazka po papierze posypanym cienką warstwą soli, a następnie po kawałku płótna nasmarowanego świecą, a potem mocno wytrzeć na czystym kawałku płótna.