Jod - kluczowy element dla zdrowia organizmu - jak zauważyć jego niedobór i jak uzupełnić go za pomocą diety? - 1 2025

Jod – kluczowy element dla zdrowia organizmu – jak zauważyć jego niedobór i jak uzupełnić go za pomocą diety?

Ważnym składnikiem, którego odpowiednia ilość w naszym organizmie zapewnia poprawne działanie tarczycy, jest jod. Ten niezbędny pierwiastek ma swoje znaczenie w procesie produkcji hormonów przez tarczycę, które są niezbędne do regulacji metabolizmu. Niestety, jod nie jest magazynowany przez organizm, dlatego musimy dostarczać go regularnie poprzez naszą dietę. Jeżeli nie zadbamy o to, niewystarczająca ilość jodu może prowadzić do chronicznego znużenia czy też problemów z utrzymaniem właściwej masy ciała. Jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze jodu? W których produktach spożywczych znajdziemy ten cenny pierwiastek?

Jod to pierwiastek, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego głównym zadaniem jest stymulowanie tarczycy do produkcji takich hormonów jak tryodotyronina i tyroksyna. Wpływają one na wiele istotnych procesów życiowych, takich jak metabolizm składników odżywczych, utrzymanie właściwej temperatury ciała oraz rozwój i prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Niestety, jeżeli nasza dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości jodu, łatwo możemy narażać się na jego niedobór.

Kiedy jod zaczyna brakować w naszym organizmie, najbardziej typowym objawem jest powiększenie tarczycy, inaczej zwane wolem. Inne symptomy to m.in. ciągłe odczuwanie zimna, przewlekłe zmęczenie, senność w ciągu dnia i brak energii. Problemy ze skórą, włosami czy paznokciami również mogą być oznaką niedoboru jodu. Nagłe przybranie na wadze pomimo zachowania dotychczasowego stylu odżywiania, problemy z koncentracją czy pamięcią są także typowe dla tego stanu. Jeżeli zauważymy u siebie te objawy, warto zadbać o większe dostarczanie jodu przez dietę.

Jeżeli przez dłuższy czas nasz organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości jodu, może to prowadzić do poważnych zaburzeń. Powszechnym skutkiem niedoboru jodu jest niedoczynność tarczycy (wynikająca z niedoboru hormonów tarczycy). Brak dostatecznej ilości jodu w diecie dorosłych osób może zakłócać funkcjonowanie układu rozrodczego. Niedobór jodu podczas ciąży jest bardzo groźny, gdyż zwiększa ryzyko poronienia. U dzieci zaś, może prowadzić do zahamowania ich rozwoju – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Niedobór jodu zwiększa również ryzyko zachorowania na raka żołądka oraz tarczycy.