Niechciany aromat potu staje się utrapieniem dla tych, którzy go wydzielają, a także dla otaczających ich osób. Uważa się to za oznakę braku odpowiedniej troski o czystość ciała, co często spotyka się z potępieniem społecznym. Na szczęście, antyperspiranty, dezodoranty i inne kosmetyki do maskowania nieprzyjemnego zapachu przychodzą nam z pomocą. Ten artykuł omówi różne typy antyperspirantów, różnice między dezodorantami a antyperspirantami oraz czy stosowanie tych produktów jest bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży.
Antyperspirant to specjalny preparat przeciwpotowy przeznaczony do użytku lokalnego na obszarach pod pachami i dłoniach lub stóp. Ma na celu zredukowanie lub zahamowanie nadmiernego pocenia się.
Zastosowanie antyperspirantu ma na celu ograniczenie ilości wydzielanego potu. Ponadto antyperspirant ma zadanie zmniejszyć dyskomfort związany z nieprzyjemnym zapachem powstającym na skutek rozkładu potu.
Pocenie się, inaczej nazywane perspiracją, to naturalny proces fizjologiczny, który może zwiększać się pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura, oraz wewnętrznych, takich jak emocje i stres. Za ten proces odpowiadają gruczoły potowe apokrynowe i ekrynowe.
Gruczoły potowe apokrynowe, które są związane z mieszkiem włosowym (ich liczba u dorosłego człowieka może wynosić nawet 5 milionów), występują gęsto w obszarach takich jak pachy, mons pubis i pachwiny. To głównie rozkład ich wydzielanego sekretu prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu. W ciągu jednego dnia produkuje się około trzech szklanek potu, ale w dni upalne ilość ta znacznie wzrasta.
Pot składa się głównie z wody, kwasów tłuszczowych, proteoglikanów, kwasów organicznych i produktów przemian azotu, takich jak mocznik, kwas moczowy i amoniak. Rozkład potu pod wpływem działania mikroorganizmów prowadzi do powstania silnej i nieprzyjemnej woni.
Oprócz pełnienia funkcji termoregulacyjnej, pot jest także elementem ochronnego płaszcza wodno-lipidowego naszej skóry. Poprzez utrzymanie odpowiedniego pH potu, płaszcz ten chroni skórę przed skolonizowaniem jej przez szkodliwe mikroorganizmy.