Często goszczące na stole brokuły są bogate w ważne składniki odżywcze. Lekko ugotowane na parze lub usmażone w woku pozostają chrupkie i apetyczne.
Dlaczego warto jeść brokuły?
Brokuły mają mało kalorii, ich charakterystyczny, dla niektórych gorzkawy smak wynika z zawartości substancji siarkowych zwanych glukozynolatami. Występują one m. in w warzywach kapustnych, takich jak kalafior czy brukselka i mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie.
Zalety zdrowotne brokułów
Z racji niskiej zawartości kalorii brokuły są odpowiednie dla osób na diecie odchudzającej. Jednocześnie są bogatym żródłem składników odżywczych. Przeciętna porcja gotowanych brokułów zawiera 2 gram błonnika, który dobrze wpływa na układ pokarmowy, kwas foliowy dawkę witaminy C a ponadto brokuły są także żródłem żelaza, cynku i wapnia oraz witaminy A. Zródło witaminy K, która nie tylko odgrywa istotną rolę w procesach krzepnięcia krwi, ale ma także wpływ na gospodarkę wapniową i prawidłowe funkcjonowanie kości.
Jaki wpływ mają brokuły na zdrowie oczu?
Badania wskazują, że osoby spożywające produkty bogate w luteinę są mniej narażone na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej oka, które jest jednym z głównych powodów utraty wzroku. Luteina bowiem skupia na blokadzie niebieskiego światła, chroniąc siatkówkę przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV. Te warzywa zawierają również beta-karoten-prekusor witaminy A. Witamina ta, razem z dwoma innymi przeciwutleniaczami występującymi w brokułach -witaminami E i C-pomaga w zdrowiu komórki i tkanki oka.