Domowa metoda przygotowania marynowanych borowików według tradycyjnej receptury - 1 2024

Domowa metoda przygotowania marynowanych borowików według tradycyjnej receptury

Kulinarne przepisy na przygotowanie marynowanych borowików zaczynają się od dokładnego oczyszczenia i umycia około 1 kg grzybów. Po tym etapie, borowiki są blanszowane w osolonej wodzie przez okres od 10 do 15 minut. Po tym procesie grzyby muszą być dobrze odcedzone. Następnie układa się je na płaskiej powierzchni, tak aby mogły wystygnąć i wyschnąć.

Następnie przepis kieruje nas do przygotowania zalewy – pół litra 6-procentowego octu jest gotowane z dodatkiem przypraw, wśród których znajdują się 5 ziaren pieprzu, 5 ziaren ziela angielskiego oraz 1 listek laurowy. Po ugotowaniu, tę mieszankę należy ostudzić. Borowiki układa się następnie w słoikach, dołączając do nich 4-5 małych obgotowanych cebulek i zalewa octem tak, aby pokryć całkowicie grzyby. Słoiki są następnie zakrywane pergaminem i przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu, jak na przykład piwnica.

Kiedy mamy do czynienia z młodymi, delikatnymi borowikami, które jeszcze nie rozwinęły swoich kapeluszy, marynować można je w całości. Jeśli natomiast trafią nam się grzyby większe i bardziej rozwinięte, zalecane jest marynowanie tylko ich kapeluszy. Wyjątkową metodą na marynowanie borowików jest także zalewanie ich gorącym octem, który wcześniej został ugotowany z dodatkami korzennymi i cebulą. Tak przygotowane grzyby gotuje się aż do momentu, kiedy stają się miękkie. Po ostudzeniu, przekłada się je do słoików i zalewa sosem do pełna.