Dynia zasłynęła jako popularny element popkultury. Jej obecność staje się szczególnie widoczna podczas jesiennej aury, gdy liście zaczynają spadać z drzew, a chłodne powietrze niesie ze sobą zapach mokrego deszczu. Wraz z przybyciem tej pory roku, dynia staje się nieodzownym elementem kuchni oraz dekoracji, zwłaszcza podczas amerykańskiego święta Halloween. Dynia jest jednak o wiele więcej niż tylko symbolem jesiennych tradycji – to zdrowe, smakowite i estetyczne warzywo.
Jest wiele gatunków dyni (Cucurbita L.), które należą do rodziny dyniowatych. Na wolności rosną one w ciepłym klimacie Ameryki. Najbardziej popularnym gatunkiem dyni w naszym kraju jest Cucurbita pepo – czyli dynia zwyczajna. Jest jednak także znana dynia olbrzymia oraz dynia makaronowa. Dynia to nie tylko świetny dodatek do potraw, ale również piękna dekoracja. Posiada płożące łodygi, które mogą osiągać nawet 5 metrów długości. Listki dyni występują na długich ogonkach, a ich kwiaty mają piękną, złocistożółtą barwę. Dynia produkuje ogromne, jagodowate owoce o żółtawopomarańczowej łupinie. Jadalnym fragmentem dyni jest jej miąższ, który zawiera wiele płaskich, matowych nasion o jajowatym kształcie.
Uprawa i odmiany dyni
Piękny wygląd dyni przyciąga wielu ogrodników, którzy chcą uprawiać to warzywo we własnych ogrodach. Istnieje wiele odmian dyni, które różnią się smakiem i kolorem. W Polsce najpopularniejsza jest dynia zwyczajna z soczystym pomarańczowym miąższem i gruba skórką. Są jednak również inne odmiany dyni, takie jak mała Hokkaido, kwadratowa Lunga di Napoli czy pachnąca muszkatołem Muszkatołowa. Niektórzy preferują hodowla śródziemnomorskiej odmiany dyni olbrzymiej, która może osiągać wagę do 600 kg! Aby dynia rosła prawidłowo, potrzebuje dużo słońca i ciepła. Należy ją sadzić na odpowiednio nasłonecznionym stanowisku lub pod specjalną osłonką. Gleba powinna być bogata w azot i składniki odżywcze oraz dobrze przepuszczalna. Wysiew dyni zaczyna się na początku maja, a nasiona powinny być sadzone w odstępach co najmniej 60cm. Po około 20 dniach od posadzenia, owoce są gotowe do zbioru.
Dynia to boskie warzywo
Pierwotnie dynia pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie była uprawiana już około 3000 lat p.n.e. Pierwszymi hodowcami byli prawdopodobnie Indianie zamieszkujący tereny dzisiejszego Peru. Według ich wierzeń, dynie wyrosły z ciał zmarłych bogów i dlatego były przedmiotem kultu. Mimo to, dynia była często wykorzystywana jako materiał na naczynia i rzeźby. Dynia stanowiła również jeden z głównych składników diety Indian. Grecy i Rzymianie byli jednak mistrzami w jej przyrządzaniu, serwując ją smażoną w miodzie lub utartą w winnej zalewie.
W XV wieku Krzysztof Kolumb sprowadził dynię do Europy. Początkowo była traktowana jako egzotyczna dekoracja, ale z czasem doceniono jej właściwości kulinarne i zdrowotne. W Polsce szybko stała się popularna, a jej nasiona były znane jako afrodyzjak. Obecnie dynia jest ważna dla gospodarki prawie całego świata. Wykorzystuje się ją w medycynie, kosmetyce i jako dekorację. Z dyni figolistnej wytwarza się słodycze oraz napoje alkoholowe i bezalkoholowe.