Wysoki poziom tyreotropiny, czyli hormonu TSH, jest zazwyczaj sygnałem niewystarczającej aktywności hormonalnej naszej tarczycy, najczęściej spowodowanej jej niedoczynnością. Warto jednak pamiętać, że przekroczenie normy TSH może również być oznaką innych schorzeń tarczycy. Kiedy poziom TSH jest powyżej normalnego zakresu, może to sugerować problemy takie jak pierwotna niedoczynność tarczycy (w tym wrodzoną niedoczynność u dzieci), chorobę Hashimoto czy subkliniczną niedoczynność tarczycy.
Hormon TSH jest produkowany przez przysadkę mózgową. Badanie jego stężenia pomaga nam monitorować zmiany, które mogą świadczyć o występowaniu ostrych lub przewlekłych chorób tarczycy. Zmienność stężenia TSH można zaobserwować również pod wpływem niektórych leków.
TSH powyżej normy jest często spotykane podczas badań laboratoryjnych i zazwyczaj wymaga dodatkowych testów w celu ustalenia, co jest przyczyną tego stanu. Należy jednak zauważyć, że rzadko kiedy wysoki poziom TSH może sygnalizować problemy z przysadką mózgową. Ze względu na ścisłą korelację między stężeniem TSH a poziomem hormonów tarczycy T3 (trójjodotyroniny) i T4 (tyroksyny), samo badanie TSH nie daje pełnej informacji. Dlatego zawsze powinno się je przeprowadzać razem z badaniem frakcji fT4 i fT3.
Co do zalecanych badań, najczęściej wykonywane jest oznaczanie fT4, rzadziej fT3. Te wolne hormony tarczycy to biologicznie aktywne frakcje T3 i T4. Badanie TSH jest kluczowe do diagnozowania różnych schorzeń tarczycy oraz monitorowania postępów ich leczenia.
Należy mieć na uwadze, że prawidłowy wynik TSH wyklucza zaburzenia funkcji i choroby tarczycy. Jednak jakiekolwiek odchylenia od normalnego zakresu wartości wymagają dodatkowego sprawdzenia innych markerów funkcji tarczycy.
Prawidłowe stężenie TSH we krwi różni się w zależności od wieku pacjenta. Bezpośrednio po urodzeniu wynosi 1,319 mIU/ l; 3 dni po urodzeniu: 1,1–17 mIU/l; 10 tygodni po urodzeniu: 0,6–10 mIU/l; 14 miesięcy po urodzeniu: 0,4–7,0 mIU/l; 5 lat po urodzeniu: 0,4–6,0 mIU/l; 14 lat po urodzeniu: 0,4–5,0 mIU/l; a dla dorosłych: 0,4–4,0 mIU/l. Podczas interpretacji wyników TSH istotne jest również uwzględnienie poziomu fT4 i czasami fT3. Prawidłowe wartości tych hormonów to odpowiednio: fT4 – 10-25 pmol/l (8-20 ng/l) i fT3 – 2,25-6 pmol/L (1,5-4 ng/L).