Znany każdemu obraz idealnego trawnika, prezentującego się jako równomiernie przystrzyżony, zielony dywan, z czasem traci swoje uroki. Jest to spowodowane nie tylko monotonią krajobrazu, ale także brakiem jego bioróżnorodności oraz koniecznością intensywnego stosowania koszenia, nawożenia i herbicydów.
Aż za bardzo ekstremalne warunki pogodowe, które niesie ze sobą globalne ocieplenie, podkreślają potrzebę częstego podlewania trawników w celu utrzymania ich aksamitnej zieleni. Na te niekorzystne aspekty uprawy trawników zareagował ruch antytrawnikowy i zwolennicy „rewildingu”, który narodził się w odpowiedzi na kryzys klimatyczny.
Popierają oni zastąpienie tradycyjnych trawników drzewami i krzewami lub różnorodną mieszanką dzikich kwiatów i lokalnych gatunków traw. Rok 2021 przyniósł akceptację dla inicjatywy „Bez koszenia w maju” przez 30 rad w Wielkiej Brytanii. Celem tej akcji było promowanie wzrostu dzikich kwiatów, które stanowią naturalne źródło pokarmu dla zapylaczy.
Profesor Len Gillman, główny autor badań dotyczących wpływu trawników na zmiany klimatyczne, podkreślił, że choć zaprzestanie koszenia i pozostawienie trawnika „na pastwę natury” może ograniczyć emisję gazów cieplarnianych związanych z utrzymaniem trawnika, to jest to rozwiązanie niewystarczające. Zwrócił uwagę, że w walce o poprawę stanu klimatu kluczowe jest pochłanianie jak największej ilości węgla z atmosfery. Wskazał, że drzewa i krzewy są w stanie zmagazynować znacznie więcej węgla niż trawnik.
Gillman zaznaczył również inne korzyści płynące ze zwiększenia liczby drzew i powiększania powierzchni lasów miejskich. Drzewa mają zdolność do chłodzenia atmosfery, co jest bardzo potrzebne w coraz bardziej przegrzewanych miastach i przynosi korzyści dla zdrowia oraz samopoczucia mieszkańców.
Wcześniejsze badania wykazały, że zielone trawniki zajmują od 50 do 70 procent powierzchni zieleni miejskiej na całym świecie oraz prawie 2 procent całkowitej powierzchni Stanów Zjednoczonych. Wyniki tych badań zostały opublikowane w styczniu 2023 roku w czasopiśmie Global Sustainability, które jest wydawane przez Cambridge University Press.