Przepełnione witaminami i składnikami mineralnymi, pistacje to przysmak, który nie tylko jest apetyczny, ale również wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Są bogate w błonnik oraz przeciwutleniacze, co sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała, zdrowiu serca oraz promuje rozwój zdrowej mikroflory jelitowej. Czym tak naprawdę są te smakowite orzechy i jakie mają zastosowania?
Pistacje, które są owocami drzewa pistacjowego (Pistacia vera L.), znane są ludzkości od ponad 7 tysięcy lat. Przez specjalistów botaniki klasyfikowane są jako pestkowce ze względu na swoją charakterystyczną budowę – otoczone są drewniejącą i niezwykle twardą łupiną. W dojrzałym stanie, łupina pęka odsłaniając jadalną pestkę.
Pomimo że w Polsce pistacje nie są uprawiane, cieszą się dużą popularnością jako produkt importowany. Główne rejony uprawy to Grecja, Iran, Afganistan, Turcja oraz USA. Drzewa pistacjowe, na których rosną orzechy, osiągają wysokość 5–7 metrów, a ich owoce układają się w grona. Mimo że botanicznie są pestkowcami, konsumenci najczęściej zaliczają je do grupy orzechów ze względu na podobieństwo składu chemicznego oraz budowy owoców.
Bardzo często orzechy kojarzą nam się z niezdrową przekąską, ze względu na ich wysoką kaloryczność. Czy jest to jednak prawda? Jak pokazują badania, pistacje są wręcz zdrowe! Zarówno amerykańska FDA (Food and Drug Administration), jak i polski Instytut Żywności i Żywienia, United States Department of Agriculture (USDA) czy naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, zalecają spożywanie około 40 g różnych orzechów dziennie. Potwierdzają tym samym ich niezwykle cenną wartość żywieniową.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w swoim raporcie zaleca spożycie 30 g orzechów dziennie, aby wspomóc utrzymanie prawidłowej masy ciała. Taki efekt jest możliwy dzięki obecności białka i błonnika w orzechach, które dają uczucie sytości.
Orzechy, w tym pistacje, wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Są one źródłem przeciwutleniaczy, obniżają poziom cholesterolu, działają przeciwnowotworowo, przeciwcukrzycowo i przeciwzapalnie. Dodatkowo mają wpływ ochronny na układ krążenia, co redukuje ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Pistacje, ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego, sprzyjają rozwojowi zdrowej mikroflory jelitowej i zmniejszają ryzyko zaparć. Co więcej, są obecnie najlepszym źródłem melatoniny, hormonu regulującego rytmy okołodobowe, w tym cykl snu i czuwania. Dlatego też pistacje mogą być pomocne w łagodzeniu objawów związanych ze zmianą strefy czasowej.
Warto jednak pamiętać, że najlepsze dla naszego zdrowia będą pistacje niesolone. To właśnie one posiadają wszystkie omówione wcześniej właściwości prozdrowotne.