Różnego rodzaju pasy i staniki powinny być myte tylko za pomocą uprzednio rozpuszczonych kostek mydlanych lub płatków mydlanych, w temperaturze właściwej dla letniej wody. Zastosowanie detergentów może zniszczyć gumowe elementy tych przedmiotów. Przy końcowym płukaniu warto dodać kilka kropel amoniaku. Należy unikać wykręcania takiej bielizny, zamiast tego powinno się delikatnie odciskać ją w ręczniku frotte. Następnie, kiedy są już trochę wysuszone, układać je na czystej szmatce, zapewniając miejsce, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Białe pasy i staniki często po kilku praniach tracą swój pierwotny kolor i stają się szare. W sytuacji, gdy przywrócenie im oryginalnej bieli nie jest możliwe, można zdecydować się na zmianę ich koloru na ton przypominający odcień herbaty róży. Aby to osiągnąć, należy ugotować 1 łyżeczkę suszonej herbaty w 2 szklankach wody i gotować przez 5 minut. Po ostudzeniu wywaru wkłada się w niego bieliznę na 30 minut, ciągle ją obracając. Alternatywą jest stosowanie gotowych barwników do barwienia na zimno.
W przypadku pończoch leczniczych, zwanych też przeciwżylakowymi, zaleca się ich pranie w wywarze z otrąb pszennych. Należy ugotować 3 duże garście otrąb w 3 litrach wody, przecedzić przez gęstą tkaninę, ochłodzić i następnie w letnim wywarze umieścić pończochy. Szczególnie zabrudzone miejsca należy delikatnie zaciskać. Po umyciu obszernie płukać w letniej wodzie, zawinąć w ręcznik frotte, odcisnąć i rozłożyć do suszenia na czystej ściereczce, przywracając im pierwotny kształt.