Stało się już normą obserwowanie dronów unoszących się w przestrzeni powietrznej. Zastosowanie tych maszyn jest niezwykle szerokie i obejmuje wiele dziedzin, począwszy od budownictwa, przez geodezję i energetykę, aż po rolnictwo i transport. Drony mają zdolność do zastępowania człowieka w sytuacjach, które wymagają wykonywania pracy na dużej wysokości lub są potencjalnie niebezpieczne. Możemy wykorzystać bezzałogowe statki powietrzne do zbierania szerokiego zakresu informacji, takich jak pomiary czystości powietrza, kontrola jakości sieci energetycznej, realizacja oprysków, pomoc w tworzeniu dokumentacji technicznej czy mapowania terenów oraz dostarczanie leków i innych niezbędnych przedmiotów do miejsc trudno dostępnych.
Drony znalazły również swoje miejsce w branży reklamowej i ślubnej – ujęcia z lotu ptaka z bogatej perspektywy stały się czymś więcej niż tylko marzeniem. Współcześnie takie widoki są już standardem.
Wszystkie te technologie są zwykle zarezerwowane dla zaawansowanych, specjalistycznych urządzeń o dużej wartości. Ale do czego może służyć prosty dron dostępny w sklepie? Jakie są zdolności dronów przeznaczonych dla amatorów?
Bez wątpienia, urządzenia tego typu oferują coś więcej niż tylko bycie modnym gadżetem, mimo że należy mieć na uwadze ich ograniczenia. W porównaniu z profesjonalnymi modelami dronów, te przeznaczone dla amatorów charakteryzują się mniejszym zasięgiem, delikatniejszą konstrukcją oraz krótszym czasem pracy – zwykle od kilku do kilkunastu minut.