Przepuklina rozworu przełykowego: Różne rodzaje, powody jej występowania oraz metody leczenia - 1 2024

Przepuklina rozworu przełykowego: Różne rodzaje, powody jej występowania oraz metody leczenia

Choroba znana jako przepuklina rozworu przełykowego jest zaburzeniem układu pokarmowego. Główne grupy ryzyka to osoby starsze, pracownicy zajmujący się ciężką pracą fizyczną, kobiety w ciąży i osoby z nadwagą. Jakie są symptomy tej choroby, jak ją zdiagnozować i jakie są dostępne opcje leczenia?

W zdrowym organizmie, dolna część przełyku przechodzi przez przeponę dzięki otworowi zwanej rozworem przełykowym, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Rozwór przełykowy to właśnie ten otwór w przeponie. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia lub osłabienia mięśni tego otworu lub samej przepony, część żołądka może przemieścić się z jamy brzusznej do klatki piersiowej.

Przepuklina rozworu przełykowego może przyjmować różne formy w zależności od okoliczności prowadzących do jej wystąpienia. Wyróżnia się trzy typy przepukliny:

Przepuklina wślizgowa powstaje na skutek osłabienia mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku, co prowadzi do przemieszczenia górnej części żołądka do klatki piersiowej.

Przepuklina okołoprzełykowa charakteryzuje się prawidłowo funkcjonującym połączeniem przełykowo-żołądkowym, ale dno żołądka nieprawidłowo przesuwa się ku górze.

Przepuklina mieszana łączy w sobie cechy obu powyższych typów przepukliny rozworu przełykowego.

Ale przepuklina rozworu przełykowego może wynikać nie tylko z niezdrowego stylu życia. Może też mieć charakter wrodzony, gdy mówimy o tzw. wrodzonym krótkim przełyku. Przepuklina urazowa jest zazwyczaj efektem urazów komunikacyjnych, ran kłutych lub strzałów.