Uczucie męczącego, uporczywego, suchego kaszlu, który staje się intensywniejszy podczas wieczornych i nocnych godzin, często jest oznaką przewlekłego stanu zapalnego zatok. W trakcie tego schorzenia, chore zatoki wytworzą wydzielinę, która spływa po tylnej stronie gardła, powodując podrażnienie jego śluzówki. W rezultacie może dojść do przewlekłego stanu zapalnego w obrębie gardła, objawiającego się uczuciem drapania, suchości oraz pieczenia. Aby poradzić sobie z kaszlem wynikającym z zapalenia zatok, można zastosować syrop lub tabletki na suchy kaszel, inhalacje oraz przemywanie nosa i zatok.
Uporczywy, długotrwały kaszel stanowiący prawdziwe utrapienie
Kaszel jest jednym z najczęstszych powodów, dla których pacjenci decydują się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Często sugeruje on obecność nieszkodliwej infekcji wirusowej, takiej jak przeziębienie, co wymaga jedynie leczenia objawowego.
Ciągły kaszel utrzymujący się przez wiele dni może być jednak sygnałem bardziej poważnej choroby układu oddechowego, takiej jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy nowotwory. Może to również być objaw występujący podczas alergii.
Suchy kaszel nasilający się podczas wieczornych i nocnych godzin może być wynikiem przewlekłego zapalenia zatok. Wówczas staje się szczególnie trudny do opanowania i uciążliwy, co dodatkowo jest potęgowane przez pozycję leżącą, utrudniającą zasypianie.
Infekcja tego rodzaju może powodować nie tylko katar, ale również kaszel, który w tej sytuacji jest efektem nadmiernego wydzielania wydzieliny w zatokach, a nie stanem zapalnym w obrębie płuc. Podobne zjawisko można zaobserwować w przypadku innych chorób, które prowadzą do zwiększonego wydzielania wydzieliny i flegmy.