Jeśli chcesz wspierać jeże w ich przygotowaniach do zimy, możesz wprowadzić kilka prostych zmian w swoim ogrodzie.
Nie sprzątaj wszystkich liści i gałęzi – pozostawienie ich w spokojnym miejscu ogrodu zapewni jeżowi materiał do budowy gniazda hibernacyjnego. Unikaj pestycydów i chemikaliów – jeże żywią się owadami, które często są eliminowane za pomocą tych substancji. Niestety, są one toksyczne i mogą szkodzić jeżom. Zamiast tego, próbuj stosować naturalne metody ochrony roślin, takie jak ekologiczna uprawa czy ręczne zbieranie szkodników. Przed rozgrabieniem stosu liści lub gałęzi upewnij się, że nie ukrywa się tam jeż. Często te małe ssaki znajdują schronienie właśnie w takich miejscach, dlatego warto dokładnie sprawdzić stos, aby uniknąć przypadkowego zranienia.
Dodatkowo, czasem dodatkowe wsparcie w postaci pożywienia może pomóc młodym jeżom przybrać na masie przed zimą. Wybieraj pokarmy bezpieczne dla jeży, takie jak dobra karma dla kotów, to znaczy taka, która zawiera mięso jako główny składnik. Unikaj podawania jeżom mleka, produktów mlecznych, chleba, owoców, warzyw, ziaren słonecznika oraz słodyczy – ich układ trawienny nie jest przystosowany do trawienia takich produktów, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na dokarmianie jeży, powinniśmy przestać to robić dopiero wtedy, kiedy jeże zaprzestają korzystać z podawanej karmy. To one decydują kiedy zapadną w hibernację, a dostęp do pokarmu nie ma decydującego wpływu na to czy i kiedy jeże zahibernują – tłumaczy Oktawian Szwed z Fundacji na rzecz ochrony dzikich zwierząt Primum.