Sok buraczkowy - praktyczne wskazówki dotyczące spożycia i korzyści dla zdrowia - 1 2024

Sok buraczkowy – praktyczne wskazówki dotyczące spożycia i korzyści dla zdrowia

W ostatnim czasie zauważalny jest rosnący trend stosowania soku z buraków, który słynie ze swoich wartości odżywczych i zdrowotnych. Wielu ludzi jednak zastanawia się, ile tego cennego napoju mogą spożyć w ciągu dnia oraz czy lepiej jest pić go rano czy wieczorem. Buraki są bowiem bogatym źródłem witamin, minerałów i cennych kwasów organicznych. Dzięki nim można osiągnąć szereg korzystnych efektów dla zdrowia. Postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące częstotliwości spożywania soku z buraka oraz dlaczego jest to tak ważne.

Buraki, te skromne, czerwonawe bulwy, posiadają wiele właściwości leczniczych. Przede wszystkim odpowiadają za poprawę koloru i jędrności skóry, obniżanie ciśnienia krwi, wspieranie procesu odchudzania, działanie antyoksydacyjne, stymulowanie układu pokarmowego, regulację pracy wątroby, obniżanie poziomu cukru we krwi oraz wspieranie układu krążenia. A spożycie soku z buraków zarówno rano jak i wieczorem może poprawić ogólną wydolność organizmu, łagodzić stres, redukować napięcie emocjonalne, ułatwiać zasypianie i poprawiać koncentrację. Dodatkowo, przyspiesza przepływ krwi do mózgu i zmniejsza ryzyko anemii.

Zarówno ważne jest zdanie sobie sprawy, że sok z buraków powinien być wprowadzany do diety stopniowo. Dziennie nie powinno się na początku pić więcej niż 1/5 szklanki roztworu buraczanego rozcieńczonego wodą. Zalecana dzienna dawka to 200 ml, które pozwolą osiągnąć oczekiwane korzyści zdrowotne.

Wielu się zastanawia, czy sok z buraków należy pić rano czy wieczorem. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie go na czczo, często jeszcze przed śniadaniem. Takie podejście pozwala lepiej przyswoić żelazo i uniknąć problemów trawiennych, ponieważ na czczo żołądek działa najefektywniej.

Sok z buraków można łatwo przygotować samodzielnie lub kupić gotowy produkt ekologiczny, zarówno w wersji kiszonej jak i naturalnej. Wyciskarka lub sokowirówka to podstawowe narzędzia potrzebne do jego przygotowania. Jednak pierwsza z nich prowadzi do większych strat składników odżywczych. Dlatego zaleca się spożycie soku tego samego dnia, po odczekaniu co najmniej 30 minut od wyciśnięcia, aby zdążył się odgazować.

Przy wyborze między sokiem domowej roboty a kupnym, dużo zależy od dostępnego sprzętu. Wolnoobrotowa wyciskarka często jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na przechowywanie napoju w lodówce (można go przygotować wieczorem i wypić rano) nawet przez 5-7 dni, bez znaczącej utraty składników. Jest to również oszczędne rozwiązanie, ponieważ warzywa nie są drogie, a przygotowanie napoju nie wymaga dużej ilości energii. Jeśli jednak czas nie jest twoim sprzymierzeńcem, warto zainwestować w gotowe produkty ekologiczne.