Sposoby na zaspokojenie głodu niemowląt - mleko modyfikowane typu R - 1 2025

Sposoby na zaspokojenie głodu niemowląt – mleko modyfikowane typu R

Jeśli twoje dziecko nie jest w pełni nasycone po spożyciu standardowej porcji mieszanki mlecznej, warto rozważyć podanie mu mleka z dodatkiem złożonych węglowodanów. Często niemowlęta budzą się kilkakrotnie w ciągu nocy, a jedynym sposobem na usypianie jest dodatkowa butelka mleka. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z mleka modyfikowanego typu R, czyli specjalnej mieszanki wzbogaconej o bezglutenowe węglowodany złożone, na przykład kleik ryżowy. Mieszanka ta jest gęstsza od standardowej i dłużej zapewnia uczucie sytości.

Mleko typu R jest bardziej sycące dzięki zawartości złożonych węglowodanów. Po pierwsze, mają one niski indeks glikemiczny, co przekłada się na stopniowe i powolne uwalnianie energii, zapewniając długotrwałe uczucie nasycenia. Dzięki temu można uniknąć gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi i wynikającego z tego szybkiego poczucia pełności, a potem intensywnego głodu, jak ma to miejsce przy spożyciu węglowodanów prostych. Po drugie, złożone węglowodany są trawione przez organizm wolniej, co również pomaga utrzymać uczucie sytości na dłużej. Z tego powodu mleko typu R jest polecane jako ostatni posiłek przed długim nocnym odpoczynkiem.

W nocy nie ma konieczności podawania niemowlęciu mleka typu R. Zazwyczaj wystarczające jest podanie tej mieszanki wieczorem, aby dziecko mogło spokojnie przespać całą noc. W przypadku maluchów karmionych modyfikowanym mlekiem, które zdrowo przybierają na wadze, nie zaleca się karmienia taką mieszanką w nocy w drugim półroczu życia, by uniknąć ryzyka otyłości i próchnicy.

Mimo zawartości złożonych węglowodanów, mleko modyfikowane typu R nie jest tuczące. Zazwyczaj takie mieszanki mają podobną zawartość kalorii do standardowych mieszanek, co wynika głównie ze zmienionego składu cukrów – zwykle zawierają mniej laktozy, a więcej skrobi.

Jeśli nie chcesz stosować mleka typu R, alternatywą może być podanie dziecku mlecznej kaszki lub kleiku. Można również dodać kleik kukurydziany, ryżowy lub gryczany do zwykłego mleka modyfikowanego. Innym rozwiązaniem jest podanie zamiast standardowej porcji mleka, kaszki na bazie mączki z chleba świętojańskiego i ryżu. Warto jednak pamiętać, że zwiększa to kaloryczność posiłku, więc takie rozwiązanie nie jest polecane dla dzieci o większej masie ciała.