Strategie karmienia dla miesięcznego dziecka, które zasypia podczas posiłku - 1 2025

Strategie karmienia dla miesięcznego dziecka, które zasypia podczas posiłku

Nie jest rzadkim zjawiskiem, że miesięczne niemowlęta zasypiają w trakcie karmienia. Jednak, wielu rodziców zadaje sobie pytanie – czy powinienem pozwolić mojemu dziecku na drzemkę podczas karmienia? Czy zamiast tego powinnam je obudzić, aby skończyło swoją porcję mieszanki mlecznej?

Ekspert od karmienia niemowląt radzi, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której maluch śpi z pełnym smoczkiem mleka w buzi. Przyczyna tego jest prosta – grozi to niebezpieczeństwem zachłyśnięcia. Dlatego, kiedy twoje dziecko zaczyna zasypiać podczas posiłku, zachęcaj go do aktywnego ssania poprzez delikatne łaskotanie w policzek. Jeśli jednak takie działanie nie przynosi rezultatów i dziecko nadal pragnie spać, najlepszą decyzją będzie odłożenie butelki.

Typowo, w drugim miesiącu życia, dziecku powinno być podawane około 120 ml mieszanki mlecznej sześć razy dziennie. Możesz zaobserwować, że po zaspokojeniu głodu i pragnienia, twój maluch zaczyna jeść wolniej lub w ogóle przestaje ssać, odrzuca pokarm, nie chce wziąć smoczka do buzi, a następnie zasypia. Jeżeli rozwój twojego niemowlęcia przebiega prawidłowo i systematycznie zyskuje na wadze, nie ma powodu do zmartwień, że nie spożywa całej przygotowanej porcji. Jednakże, warto mieć na uwadze, że niektóre dzieci jedzą mniej, ale szybciej odczuwają głód. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem będzie podawanie swojemu maluchowi mniejszych porcji mieszanki, ale częściej.