Jajecznica to niekwestionowany król śniadań, ze względu na swoją prostotę i szybkość przygotowania. Lecz nie tylko to przemawia za jej wyborem. W zależności od użytych dodatków, możemy skomponować różnorodne i pełne smaku kompozycje. Istnieje jeden, szczególny składnik, który nie tylko wzbogaca smak jajecznicy, ale i korzystnie wpływa na nasz metabolizm.
Jajecznica, znana i lubiana, doceniana jest za łatwość wykonania i wartości odżywcze. Cieszy się sporą popularnością, a jej fenomen polega również na możliwości modyfikacji i urozmaicania – dzięki dodatków może stać się jeszcze bardziej atrakcyjna pod względem smakowym i zdrowotnym. Ale co dodawać do jajecznicy, aby była jeszcze lepsza? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Popularne dodatki do jajecznicy obejmują cebulę, pomidory, szczypiorek, pieczarki czy boczek. Mniej typowe, lecz coraz częściej stosowane są szpinak, ser feta, papryka oraz kiełki czy awokado. W tym bogactwie składników jednak jest jeden, który dodany do jajecznicy, wpływa korzystnie na nasz metabolizm.
Magiczny składnik, który świetnie wpływa na twoją przemianę materii to kurkuma. Ta przyprawa, zwana w Indiach „hinduskim złotem”, nie tylko nadaje naszej jajecznicy orientalnego smaku, ale i pięknego, złocistego koloru.
Przygotowanie jajecznicy z kurkumą to prosta sprawa. Wystarczy rozbełtać jajka z dodatkiem kurkumy, soli i pieprzu i podsmażyć na patelni do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Jeśli chcemy jeszcze bardziej urozmaicić smak naszego dania, możemy dodać podsmażoną cebulę, czosnek oraz pomidory i łączyć z jajkami już na patelni.
Kurkuma, wywodząca się z korzenia rośliny imbirowatej jest powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej. Jej wartości odżywcze są cenione na całym świecie. Kurkuma posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może wspomagać walkę z stanami zapalnymi w organizmie oraz leczenie różnych chorób, takich jak zapalenie stawów czy choroby serca. Ponadto działa jako przeciwutleniacz, neutralizując działanie wolnych rodników i ochraniając komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Lecz to nie wszystko.