Algi wakame, czyli popularne wodorosty wykorzystywane jako składnik wielu azjatyckich potraw, zdobywają coraz większą popularność na naszych stołach. Ich wartość dietetyczna i korzyści dla zdrowia wynikające z ich spożywania są nieocenione dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.
Algi wakame są typem wodorostów z rodziny brunatnic, które rosną na głębokości do sześciu metrów pod powierzchnią wody. Charakteryzują się oliwkowym kolorem i cienkimi, skręconymi pasmami. Są znane ze swojego delikatnie słodkiego smaku i są jednym z podstawowych „warzyw” w kuchniach wschodnich. Znajdują zastosowanie w różnych potrawach, takich jak sałatki, zupy czy przystawki, a ich popularność wynika nie tylko z ich smaku, ale także z faktu, że pomagają spalać tkankę tłuszczową.
Rozwój zainteresowania kuchnią japońską w naszym kraju prowadzi do wzrostu popularności takich produktów jak sushi czy spirulina z chlorellą, które są chwalone przez osoby dbające o zdrowie i poszukujące kulinarnych innowacji. Algi wakame stopniowo zdobywają miejsce w sercach smakoszy.
Algi wakame zyskały na popularności na całym świecie w latach 60-tych XX wieku, kiedy dieta makrobiotyczna stała się modna. Jednak to współczesne badania naukowe przypomniały o ich wartościach odżywczych, co przyczyniło się do ponownego zainteresowania nimi.
Znane jest spożywanie zupy z algami wakame (miyeok guk) przez kobiety w ciąży i w okresie połogu w Korei. Wynika to z faktu, że algi te są bogate w witaminy i minerały, które wpływają korzystnie na zdrowie matki i dziecka. Wśród nich znajduje się duża ilość kwasu foliowego, który pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej płodu, a także wapń i żelazo, niezbędne dla naszych kości i zębów oraz do przenoszenia tlenu do wszystkich komórek naszego ciała.
Algi wakame są również źródłem manganu – 100 g tych glonów pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Mangan wspomaga przyswajanie wielu witamin, takich jak witamina C, która poprawia odporność i wspiera absorpcję żelaza. W wodorostach tych znajdziemy także dużo magnezu i witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5 i B9), które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Algi wakame dostarczają nam również sodu, który reguluje gospodarkę wodną naszego organizmu.
W algach wakame znajduje się także wiele kwasów tłuszczowych omega-3, w tym najważniejszy z nich – kwas eikozapentaenowy (EPA), który jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Sto gramów tych wodorostów zawiera około 200 mg tego związku. Algi te są również źródłem fukoksantyny – związku z grupy karotenoidów o właściwościach przeciwutleniających.
Algi wakame są niskokaloryczne – 100 g tych wodorostów, co odpowiada mniej więcej pięciu łyżkom stołowym, zawiera tylko 45 kcal, w tym około 3% białka, mniej niż 1% tłuszczu i 9% węglowodanów.