Zalecane ilości suplementów diety według najnowszych wytycznych - 1 2025

Zalecane ilości suplementów diety według najnowszych wytycznych

Suplementy diety, które zawierają niezbędne składniki odżywcze takie jak witaminy, minerały, aminokwasy, kwasy tłuszczowe i probiotyki, służą do uzupełniania naszej codziennej diety. Tytułem nowości, specjalistyczny zespół wyspecjalizowany w tej dziedzinie opracował najnowsze rekomendacje dotyczące maksymalnej ilości składników, które można przyjmować za pomocą suplementów diety.

Publikacja o tytule „Normy żywienia dla populacji Polski” została sfinansowana przez Ministerstwo Zdrowia i realizowana przez Państwowy Instytut Badawczy za pomocą funduszy Narodowego Programu Zdrowia PZH w latach 2021–2025. Opracowanie to zawiera między innymi informacje na temat suplementów diety oraz szczegółowe dane na temat suplementacji.

Co to są suplementy diety? Są to produkty spożywcze stworzone w celu uzupełnienia naszej codziennej diety w niezbędne składniki odżywcze. Przykładowo, popularne suplementy diety obejmują witaminy i minerały takie jak witamina D, C, kompleks witamin B, magnez i cynk. Kwas Omega-3 to tłuszcz, który pomaga utrzymać zdrowie serca i mózgu, natomiast probiotyki sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego. Kolagen jest często stosowany dla poprawy zdrowia skóry, stawów i włosów. Ekstrakty roślinne takie jak ashwagandha, żeń-szeń czy kurkuma wspierają organizm w walce ze stresem i stanami zapalnymi.

Suplementy diety powinny być spożywane w małych, precyzyjnie odmierzonych jednostkach. Muszą one być dostępne w formie, która umożliwia łatwe dawkowanie, na przykład w formie kapsułek, tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem czy butelek z kroplomierzem.

Zdaniem ekspertów, minimalna ilość witamin i minerałów w suplementach diety nie powinna wynosić mniej niż 15% referencyjnej wartości spożycia dla celów znakowania żywności. Z kolei maksymalna zawartość witamin i minerałów w dziennej dawce suplementu diety powinna być ustalana z uwzględnieniem bezpiecznego poziomu spożycia (UL) witamin i składników mineralnych, opartego na naukowej ocenie ryzyka oraz danych naukowych, z uwzględnieniem różnej wrażliwości różnych grup konsumentów. Warto też wziąć pod uwagę spożycie witamin i składników mineralnych pochodzących z innych źródeł diety, takich jak żywność wzbogacona, a także zalecanego spożycia witamin i składników mineralnych dla populacji.