Zapoznaj się z dietą Dash - szczegółowy opis, zasady i przykładowy jadłospis - 1 2024

Zapoznaj się z dietą Dash – szczegółowy opis, zasady i przykładowy jadłospis

Dieta Dash nie jest typowym planem żywieniowym mającym na celu redukcję masy ciała. Jej główną misją jest eliminacja z diety pokarmów, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia schorzeń. Znaczącym elementem, który powinien zostać istotnie ograniczony w ramach tej diety, jest sód, często obecny w dużych ilościach w produktach przetworzonych. Oprócz tego dieta Dash promuje rezygnację z pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu na rzecz naturalnych tłuszczów pochodzenia roślinnego czy też pochodzących z mięs niskotłuszczowych.

Zarys diety Dash – jakie są jej założenia?

Dieta Dash jest wynikiem badań DASH, przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych za sprawą National Heart, Lung and Blood Institute. Jej cel to prewencja nadciśnienia oraz działanie terapeutyczne w przypadku wykrycia już istniejącego zaburzenia.

Fundamenty diety Dash powstały na bazie badania przeprowadzonego pod koniec dwudziestego wieku w czterech amerykańskich instytutach medycznych, które objęło swoim zasięgiem 459 dorosłych osób. Celem badania było zbadanie wpływu określonych składników pokarmowych na wartość ciśnienia tętniczego. Na podstawie uzyskanych wyników stworzono dietę bezpieczną dla osób walczących z problemem nadciśnienia. W następnych latach przeprowadzono również badanie Dash-Sodum, które pozwoliło na zbadanie relacji między spożyciem sodu a nadciśnieniem. Efektem tego badania była druga wersja diety Dash, która rekomenduje niższe spożycie sodu.

Na czym polega stosowanie diety Dash?

Ze strony twórców diety Dash płynie zachęta do eliminacji nadmiernej ilości sodu z codziennego jadłospisu. Zalecają oni spożywanie owoców bogatych w składniki odżywcze takie jak magnez, potas czy wapń. Pierwsze rezultaty stosowania diety Dash są widoczne już po upływie dwóch tygodni od rozpoczęcia – obserwuje się wtedy obniżenie ciśnienia krwi. Dieta Dash jest zgodna z wytycznymi żywieniowymi stosowanymi w profilaktyce chorób takich jak osteoporoza, nowotwory, cukrzyca, udar czy choroby serca. Jest ona także rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia.