Skóra pod naszymi oczami jest znacznie delikatniejsza i cieńsza niż w innych obszarach twarzy, co sprawia, że jest bardziej narażona na uszkodzenia spowodowane przez czynniki zewnętrzne, a także na znaki starzenia. Nasza codzienna pielęgnacja, niezależnie od tego, czy chodzi o błędy w demakijażu, czy złe nawyki snu, ma duży wpływ na stan skóry w tej strefie. Istotne jest nie tylko regularne nawilżanie skóry, ale również dostarczanie jej intensywnych składników aktywnych, takich jak te zawarte w płatkach pod oczy. Niniejszy artykuł przybliży nam różne typy płatków pod oczy oraz efekty ich zastosowania.
Struktura skóry wokół oczu różni się od reszty naszej twarzy. Cechuje ją cienka warstwa naskórka, co skutkuje mniejszym stężeniem kluczowych protein odpowiadających za utrzymanie jej zdrowej struktury, takich jak kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. W miarę starzenia się skóra w tym obszarze jeszcze bardziej się cieni.
Ze względu na mniejszą liczbę gruczołów łojowych, skóra pod oczami jest bardziej narażona na przesuszenie. Ponadto, jej luźna i powierzchowna warstwa tkanki podskórnej, w połączeniu z płytkim układem krwionośnym, zwiększa tendencję do powstawania niechcianych cieni pod oczami. Bardzo delikatna struktura skóry pod oczami może prowadzić do zwiększonej podatności na reakcje alergiczne, podrażnienia, przebarwienia i obrzęki.